Con Kahve Nasıl Yapılır?

Oda sıcaklığındaki içme suyu fincanla ölçülerek cezveye konur.

Bir macun kaşığı (veya Türk tipi iki çay kaşığı) dolusu Girne Con Kahve cezveye konur ve eğer isteniliyorsa şeker ilave edilir.

Kısık ateşde kahve kabarıncaya kadar yavaş tempoda karıştırılır.

Kabaran kahvenin oluşturduğu köpük fincana dökülür veya fincanlara paylaştırılır.

Kalan kahve bir kez daha pişirilir, tekrar kabartılarak fincana veya fincanlara dökülür.

Girne Con Kahve soğuk su ile ikram edilir.

Kahve içmenin 5 temel faydası

1- ANİDEN SİNİRLENMEYİ ÖNLER
Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma; kahve içen kadınların, içmeyenlere oranla daha az depresif olduklarını ortaya koydu. Yani erkek arkadaşınız sizi kızdırdıysa, bir kahve içmenin tam sırası!

2- BAŞ AĞRISINI AZALTIR
Kafein; bazı ilaçlarla bir araya geldiğinde, ‘akşamdan kalma’ durumunun sonucunda oluşan baş ağrılarını yok edebilir. Bu nedenle, bir daha şarap içmemeye yemin ettiğiniz bir sabah, çabucak rahatlayabilmek için küçük bir fincan ‘cafe latte’ içmeyi deneyebilirsiniz.

3- ZİHİN AÇIKLIĞI VERİR
Kahvede bulunan kafein; sinir sistemini uyarır, zihin açıklığı verir ve içtikten iki saat sonrasına kadar, daha iyi odaklanabilmeyi sağlar. Patronunuzun sizden acilen beklediği bir rapor mu var? Bir fincan kahve içip sabah erken saatlerde raporunuzu kolayca hazırlayabilirsiniz.

4- KALORİ YAKMAYI HIZLANDIRIR 
Egzersiz yapmadan önce içeceğiniz bir kahve, dayanıklılığınızı artırır. Böylece koşu bandının üzerinde daha uzun süre kalabilirsiniz. Spor öncesi kahveyi bir fincanla sınırlandırın çünkü kafeinin sıvı tutma özelliği de vardır. Bu yüzden kahvenin yanında bol su içmeye de özen gösterin.

5- CANLANDIRIR
Araştırmalar; seksten 30 dakika önce kahve içmenin, vücudu ikinci birlikteliğe normalden çok daha kısa sürede hazırladığını gösteriyor. Uzmanlar bunun nedenlerini tam olarak ortaya koyamasa da, cinsel yaşamda kahvenin canlandırıcı etkisinden faydalanılabileceğini vurguluyorlar.